Committees

Scientific committee

  • Beatrice Boniotti, IZSler, Italy
  • Nancy Beerens, Wageningen University & Research, Netherlands
  • Donald King, The Pirbright Institute, United Kingdom
  • Martin Beer, Friedrich-Loeffler-Institut, Germany 
  • Antonio Lavazza, Experimental Zooprophylactic Institute of Lombardy and Emilia Romagna, Italy
  • Nick De Regge, Sciensano, Belgium
  • Llilianne Ganges, IRTA-CReSA, Spain
  • Sandra Blome, Friedrich-Loeffler-Institut, Germany
  • Wim van der Poel, Wageningen University & Research, Netherlands
  • Belén Borrego, Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria, Spain
  • Nicolas Ruggli, Institut für Virologie und Immunologie, Swiss Confederation
  • Dolores Gavier-Widen, National Veterinary Institute, Sweden
  • Ana Maria Moreno, IZSler, Italy
  • Jose Manuel Sanchez Vizcaino (UCM)
  • Karin Darpel (APHA)
  • Linda Dixon, The Pirbright Institute, United Kingdom
  • Denis Kolbasov, Federal Research Center for Virology and Microbiology, Russia
  • Natalia Majo, IRTA-CReSA, Spain
  • Helen Crooke, Animal and Plant Health Agency, UK
  • Marisa Arias, Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria, Spain
  • Alejandro Brun, Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria, Spain
  • Antonia Ricci, Instituto Zooproffilattico Sperimentale della Venezie
  • Nuria Busquet, IRTA-CReSA, Spain
  • Thomas Bruuns, Statens Serum Institut, Denmark
  • Stéphan Zientara, Anses, France
  • Thomas Mettenleiter, Friedrich-Loeffler-Institut, Germany
  • Falko Steinbach, Animal and Plant Health Agency, United Kingdom
  • Ester Blanco, Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria, Spain
  • Anna.Szczotka; Piwet, Pulawy, Poland
  • Miguel Ángel Jiménez Clavero, CISA-INIA, Spain

    Organizing Committee

    • Llilianne Ganges
    • Natalia Majó
    • Sergio López
    • Joaquim Segalés
    • Fernando Rodriguez
    • Enric Vidal
    • Mónica Albech
    • Rafael Peris
    • Wim H. M. van der Poel
    • Manon Swanenburg
    • Jordi Rodón (Young EPIZONE)
    • Álvaro Lopez Valiñas(Young EPIZONE)